Βρίσκεστε εδώ : Αρχική » Αποτελέσματα » 1ος ο Ζωφραφάκης στο Διεθνές της Ρόδου & Νο1 της Πανελλήνιας κατάταξης seniors

1ος ο Ζωφραφάκης στο Διεθνές της Ρόδου & Νο1 της Πανελλήνιας κατάταξης seniors

Τα Διεθνή τουρνουά της ITF ανά την Ελλάδα έχουν μπει για τα καλά σε ρυθμούς λειτουργίας και η αγωνιστική ομάδα των ενηλίκων του ομίλου μας ξεκίνησε επιτυχημένα. Ο Δαβίδ Ζωγραφάκης, όπως πάντα, έκανε δυναμικά την αρχή και σε ένα ακόμα αξιόλογο τουρνουά βρέθηκε στις πρώτες θέσεις του τουρνουά στην Ρόδο.

Με διπλή επιτυχία, τόσο κατακτώντας την 1η θέση στα μονά, όσο και την 2η θέση στα διπλά επέστρεψε θριαμβευτής από το νησί των ιπποτών, έχοντας όμως κάνει και ένα ακόμα μεγάλο επίτευγμα. Με την κατάκτησή του αυτή ο Ζωγραφάκης ανέβηκε στην 1η θέση στην Πανελλήνια κατάταξη των Βετεράνων 40+ ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ m40 !!!.

Ο αθλητής του ομίλου μας σε 16άρι ταμπλό στην κατηγορία 35+ ξεκινώντας σαν no2 του ταμπλό πέρασε στον πρώτο γύρο bye και στον 2ο γύρο επικράτησε του Μαυρονικόλα με 2-0 σετ (61 60). Στα ημιτελικά επικράτησε δύσκολα με 2-1 σετ του Kwan από την Σιγκαπούρη με 2-1 σετ (63 46 64) μπαίνοντας στον τελικό. Εκεί ο Δαβίδ κέρδισε τον Άγγλο Beecroft με 2-0 σετ (64 62) κατακτώντας την 1η θέση του τουρνουά. Πατήστε ΕΔΩ να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα στα μονά.

Στην κατηγορία των διπλών με συναθλητή του τον Kwan (Σιγκαπούρη) κατέλαβαν την 2η θέση του τουρνουά χάνοντας στον μεγάλο τελικό από το ζευγάρι των Beecroft (Αγγλία) και Prefontaine (Καναδάς) με 2-0 σετ (76 63). Στον δρόμο τους για τον τελικό και την 2η θέση επικράτησαν διαδοχικά με 2-0 σετ των Μπίλια – Νεκτάριο στην οκτάδα και των Κανταβένο – Rantala(Φιλανδία) στα ημιτελικά.   Πατήστε ΕΔΩ να δείτε αναλυτικά τα αποτελέσματα στα μονά.

Πολλά συγχαρητήρια από την διοίκηση και την προπονητική ομάδα του ομίλου τένις της ΑΕΚ Τρίπολης στον Δαβίδ Ζωγραφάκη και του ευχόμαστε ανάλογη συνέχεια !!!